دربارهء IELTS

IELTS مخفف International English Language Testing System بوده و در حال حاضر یکی از معتبرترین آزمون های انگلیسی است که توانایی زبان آموزان را در چهار مهارت listening،reading،writing وspeaking ارزیابی می کند. در سال های 2016 و 2017 بیش از سه میلیون نفر با هدف مهاجرت یا تحصیل در یکی از کشورهای انگلیسی زبان یعنی آمریکا ،انگلیس، کانادا، استرالیا ،نیوزلند وایرلند و یا تحصیل در سایر دانشگاه های دنیا به ویژه دانشگاه های اروپایی و آسیایی که نمرهء IELTS یکی از شرط های ورود به آنها است، شرکت کرده اند. این آزمون در بیش از ۱۳۰ کشور دنیا معتبر است و بر خلاف آزمون های قدیمی، مهارت های پایه یعنی واژه و گرامر را ضمن ارزیابی چهار مهارت اصلی،مورد سنجش قرار می دهد. این آزمون با همکاری متخصصان آموزش زبان دوم IDP (ایلتس استرالیا)،مرکز فرهنگی انگلستان(British Council ) و دانشگاه کمبریج، در هزاران مرکز آموزشی دنیا برگزار می شود. این آزمون توسط بیش از ۱۰۰۰۰ سازمان آموزشی مهاجرتی و کار و حرفه در دنیا معتبر شناخته شده است.

پیشینهء آزمون :

این آزمون برای اولین بار با نام ELTS در سال ۱۹۸۰برگزار شده. در سال ۱۹۸۹ با نام UCLES و بالاخره در سال ۱۹۹۵ به نام IELTS تغییر یافت. اینکه دقیقا از چه سالی در ایران به صورت رسمی برگزار شده است تاریخچه مشخصی در هیچ کجا عنوان نگردیده. اما آنچه مسلم است از سال 1999 در ایران آزمونهای رسمی آن برگزار شده اند.

یکی از تفاوتهای IELTS با سایر آزمون ها ،مصاحبهء حضوری و تک به تک آن است که امکان کاربری واقعی از زبان و در نتیجه سنجش معتبر و واقعی را میسر می سازد.
این آزمون به دو صورت General Training و Academic برگزار می گردد. در آزمون General مهارت به کارگیری انگلیسی در سطح زندگی روزمره یعنی غیر دانشگاهی و تا حد دبیرستان و در نوع Academic آن، مهارت های زندگی دانشگاهی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

سوالات متداول(FAQs) که راجع به IELTS پرسیده می شود:
– چند مهارت در آیلتس ارزیابی می شود؟ چهار مهارت خواندن،گوش کردن، نوشتن و حرف زدن . گرامر و واژه به صورت ضمنی در این چهار مهارت سنجیده می شود.

UKVIچیست؟ اداره مهاجرت و ویزای انگلستان است که یکی از شرط های مهاجرت و صدور ویزای انگلستان را نمره ی IELTS تعیین کرده است.

– مراکز ثبت نام در ایران کدامند؟ در حال حاضر در ایران 9 مرکز برگزار کننده IELTS زیر نظر سازمان سنجش و آموزش کشور فعالیت می کنند.ثبت نام IELTS به صورت غیر حضوری و آنلاین صورت می گیرد. . یکی از این مراکز venue و بقیه center هستند.با مراجعه به سایت سازمان سنجش و تایپ کلید واژه های « مراکز ثبت نام ایلتس در ایران » به راحتی میتوانید یکی از این مراکز را انتخاب و ثبت نام نمایید.

آیا محدودیت سنی دارد؟ خیر. بین 18 تا 54 سال می توانستند امتحان دهند، ولی در حال حاضر سن امتحان به 14 تا 64 یافته است.
– آیا این آزمون نیاز به دوره های آمادگی دارد؟ ازآنجایی که پاسخ دهی به سوالات آیلتس وابسته به تکنیک های مرتبط با هرنوع سوال می باشد، داشتن برنامه منظم مطالعه و شرکت در کلاسهای برنامه ریزی شده ضروری است .هستند افرادی که مطالعه شخصی انجام می دهند اما فرسایش این کار در نهایت سبب آزردگی و احساس عدم اعتماد به نفس در آنها می گردد.

– تلفظ American قابل قبول است یا خیر؟ مهم نیست شما با چه لهجه ای حرف می زنید فقط بهتر است تلفظ های درست داشته باشید اما لازم است لهجه های مختلف را برای شنیدن بشناسید.

 

– آیا همه ی مهارت ها در یک روز تست می شوند ؟ listening ,reading , writing و مصاحبه در زمان متفاوت ازیک هفته قبل تا سه روز بعد از آزمون کتبی برگزار می شود.

– چه چیزی با خود همراه ببریم ؟اسناد مورد نیاز،مداد و پاک کن.در برخی مراکز در ایران خوراکی مجاز است. اما این جزء اصول اصلی نیست. و فقط یک بطری آب بدون برچسب میتوانید همراه داشته باشید.

– چند بار می توانم امتحان بدهم ؟ شما هر هفته می توانید امتحان ثبت نام کنید هیچ ممنوعیتی ندارد.

– آیا زمان استراحت هم داده می شود؟ خیر.

– آزمون چه مدت به طول می انجامد؟ مدت آزمون کتبی 2 ساعت 45 دقیقه و آزمون مصاحبه 14-11 دقیقه است.

– با چه فاصله ای می توانم امتحان را تکرار کنم ؟ هر هفته.