IELTS 4.5

وقت بخیر همراه گرامی،

متاسفانه بسیاری از آزمون دهندگان، از تفاوت تکنیک های پاسخ به انواع پرسش ها در دو بخش reading و listening و نیازهای زبان عمومی در بخش writing و speaking برای کسب نمرات مختلف در این آزمون، آگاهی ندارند . زیرا صرفا با مراجعه به کتاب های موجود در بازار، سعی در کسب نمره مورد نظر دارند. در حالیکه می توان با تفکیک تکنیک ها به راحتی، حتی با سواد مقدماتی انگلیسی، نمره ی 5-4.5 را در این آزمون کسب نمود. در این قسمت شما با این تکنیک ها و راهنمایی های لازم ،همچنین نیاز های عمومی برای نمره ء 5-4.5 درآزمون IELTS آشنا می شوید.این تکنیک ها برای کسب نمره بالاتر مناسب نیستند. برای نمرات بالاتر روش های پاسخگویی سریع ارائه می شود.

درس اول

Reading
بخش reading در آزمون IELTS یکی از دشوارترین قسمت هاست، چراکه ما قادر به یادگیری تمام موضوعات مرتبط با IELTS نیستیم و از آنجایی که ذهنیت اشتباهی درباره ی reading عمومی داریم، تصورمان این است که باید حتما واژه های مرتبط با هر موضوع را بدانیم تا آن را درک کنیم.در واقع تصور ما از reading معادل ترجمه ی واژه به واژه است. در حالیکه در کنار واژگان مرتبط با یک موضوع تکنیک های خواندن و درک مطلب، نیاز ما را برای درک یک متن برآورده می سازد.
بنابراین پیش از خواندن این قسمت به بخش تکنیک های عمومی reading مراجعه نمایید و حداقل 10 متن را با استفاده از آن تکنیک ها مطالعه نموده و توانمندی عمومی reading را به سطحی برسانید که قادر باشید در کنار آنها از تکنیک های IELTS نیز بهره گرفته و موفقیت لازم را کسب نمایید. این درس به شما کمک می کند در مسابقه با ساعت روبه روی تان درروز آزمون شما برنده باشید.

بخش reading شامل سه قسمت است و در مجموع یک ساعت زمان برای پاسخ به آن دارید، یعنی هر بخش 20 دقیقه . در آزمون academic،
هر سه بخش به صورت مقاله بوده و مجموعه کلماتی که در این بخش می خوانید بین 1500 تا 2500 است ،که به دشواری و آسانی هر متن بستگی دارد. در آزمون جنرال، دو بخش اول متونی مربوط به زندگی روزمره از قبیل تبلیغات ،آگهی و بروشور و کاتالوگ مکان ها ابزارها و مسائل زندگی عادی یک شهروند انگلیسی است و تنها قسمت سوم شامل یک مقاله بوده و مجموعه کلمات کل متون حدود 2000 است.میزان دشواری پرسش‌ها از ابتدا تا انتهای پرسش ها افزایش یافته و در چند پرسش پایانی امتیاز پاسخ ها بالاتر از همه می باشد.
مشکل اصلی آزمون دهندگان ،ساعت رو به رو در سالن است که در یک رقابت سخت با افراد ،تلاش در برد بی قید و شرط دارد. بنابراین سریع و به زمان پاسخ دادن بسیار حیاتی است. اما این بدین معنا نیست که درستی پاسخ ها را قربانی سرعت کنیم. بلکه به این معنی است که باید پیش از آزمون با تمرین و بکارگیری اصول درست و ایجاد مهارت reading comprehension ، سرعت خواندن و درک مطلب را افزایش دهیم.

 

شاه کلیدها: دانستن این نکات به شما کمک می کند که زمان خود را مدیریت کنید. به این صورت که به شما می گویند چه قسمت هایی را باید سریع تر بخوانید و در چه قسمت هایی باید تمرکز کنید. اصولاً دلیل اینکه پیش از خواندن متن، پرسش‌ها را می‌خوانیم همین است.بنابر این:

 

  • به نکات و تکنیک هایی که به شما گفته می شود دقت کرده و همه را به کار بگیرید.تمام تلاش من این است که در حداقل زمان بیشترین پاسخ درست را بنویسید.
  • اجازه ندهید پرسش ها و واژه های ناآشنا شما را باز دارند. اصلاً هراس به خود راه ندهید. سوال ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانید در سطوح مختلف یادگیری زبان یعنی مقدماتی، زیر متوسط و متوسط به راحتی بین متن و پرسش ها ارتباط برقرار کنید. واقعیت این است که از ۱۰۰ درصد نمره آیلتس دانلود ۳۰% دانش زبانی، ۳۰% تکنیک و ۴۰% دقت و هوش آزمون دهندگان است.در خود انگلستان افرادی هستند که بدون آشنایی به تکنیک نمی‌توانند بیشتر از شش و نیم کسب کنند.
  • پیش از آزمون اصلی ،در منزل سعی کنید در کمتر از یک ساعت ۳ قسمت reading  را پاسخ دهید.واقعیت این است که شما حدود یک دقیقه برای پاسخ به هر سوال دارید. وقت نوشتن در پاسخ نامه در همین یک ساعت گنجانده شده است .
  • جای خالی سوالاتی که پاسخ نداده اید را علامت گذاری کنید تا پاسخ بعدی را در جای خالی سوال ننوشته، ننویسید. چنین اشتباهی قطعا یک فاجعه است.
  • اگر امتحان آکادمیک می‌دهید به خاطر داشته باشید که سوالات هرsection با هم همپوشانی دارند، بنابراین باید تلاش کنید هنگام خواندن متن، سوالات را همزمان پاسخ دهید.
  • تشخیص و درک paraphrase  در پرسش ها و متن  بسیار ضروری است ،چرا  که پایه و اساس جملات و پرسش‌ها همین است.

 

 

 پرسشهای  Reading:

در بخش ریدینگ به طور کلی پرسش ها به 9 صورت متفاوت دیده می شوند. برخی از آنها برای سنجش توجه آزمون دهندگان به مفهوم کلی و برخی برای اطلاعات جزئی و خاص طراحی شده اند. در اینجا تمامی این پرسش ها و اینکه چه نکاتی را ارزیابی می کنند در اختیار شما قرار می گیرند.دراین پرسش‌ها  توانایی شما در بکارگیری زبان انگلیسی برای درک متون مکتوب ارزیابی می گردد. بنابراین دانش زبان عمومی جزء جدایی ناپذیر مهارتreading  در آزمون IELTS است .آگاهی از اینکه چه نوع پرسشی چه نکاتی را هدف قرار داده است کمک می‌کند که سرعت و دقت در درک متن را افزایش دهیم. به عنوان مثال وقتی می‌گوییم در matching headings هم کلیات هم جزئیات مهم هستند، یعنی باید هم skim و هم scan انجام دهیم تا بتوانیم دقیق پاسخ دهیم .

 

انواع پرسش ها question blocks or types of questions))

می توان این پرسشها را به سه گروه orderly یا(به ترتیب پاراگرافها) ، not orderly  (بدون ترتیب) و partly orderly ( بخشی به ترتیب پاراگرافها) تقسیم کرد.

_ orderly  :

     – summary/flow chart/table completion( درک عمومی و جزئیات)

     –   yes, no, not given/ true ,false, not given(درک عمومی و جزئیات )

  _ not orderly :

   matching headings –  (درک عمومی و جزئیات)

   – classification (درک عمومی و جزئیات)

   – matching sentences from a list (درک عمومی و جزئیات)

   – matching stems to sentences endings ( جزئیات)

   – sentence completion (جزئیات)

   – short answer questions (جزئیات)

 

_ partly orderly :

  – multiple choice questions (درک عمومی و جزئیات)

 

 نکته 1: توجه داشته باشید که scan در آزمونها به معنای پیدا کردن جای سوال در متن ( locate the answer ) با بهره گیری از کلید واژه ها  یا keywords در پرسش ها و متن است.

 نکته ۲ : در آزمون general که در آزمون academic شما ملزم به انجام reading  هستید. در آزمون general در بخش اول و برای نمره های پایین تر، حتی در بخش دوم نیز نیازی به reading comprehension   نبوده  و reading کافی است. اما در بخش سوم reading  در ازمون general  همچنین در ازمون academic باید reading comprehension انجام دهید.

نکته 3: واژه های داخل پرانتز به این معنا هستند که برای پاسخ به این پرسشها نیاز به اجرای تکنیک های مرتبط است .

 رجوع شود به بخش Reading  

 

Skimming

 برای کسب نمره  4.5 تا 5 به این روش عمل کنید:

  • ابتدا به عنوان و پرسش ها نگاه کنید تا دریابید کلیات متن درباره چیست.
  • بیشتر روی کلمات اصلی یعنی اسم ها( man, chair, reality ,…)،فعل ها go , be, live,…)) و صفت ها ( good, interesting,happy,…)  تمرکز کنید.منظور از اسم ،اسم افراد یا مکان ها نیست بلکه  مقوله اسم در زبان مد نظر است. بنابراین نیازی به تمرکز روی حروف تعریف و اضافه نیست.این کار را دوبارانجام دهید.
  • جملات پیچیده را به صورت جملات ساده بخوانید یعنی آنها را به جملات ساده تقسیم کنید. مثال :

A long-standing draught and service water shortages in Australia have focused much attention and climate change.

در جملهء بالا بهتر است فقط این را در نظر بگیریم که بخش قبل از have  فاعل بوده و نوع ارتباط آن را با بخش بعد از فعل have تشخیص بدهیم . و فاعل را جداگانه خوانده و به عنوان یک واحد در نظر بگیرید.

 

X have …

 

رجوع شود به بخش Sentence structure   و Grammar

 

  • کلمات ربط را جدی بگیرید زیرا به شما کمک می کنند که حتی اگر مفهوم جملات را درک نمی کنید یا واژه ها را دردو طرف آنها نمی‌دانید، ارتباط بین دو طرف آنها را درک کنید.به عنوان مثال با دیدن واژه ی because  متوجه می شوید که جمله ی پیش از ان در اثر جمله ی پس از آن رخ داده یا ایجاد شده است.

رجوع شود به بخش Reading